GencForum

HoşGeldiniz Misafir
Son Ziyaretiniz:
Toplam Mesajınız: 0


 
AnasayfaAnasayfa  TakvimTakvim  SSSSSS  AramaArama  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  İstatistikLer  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

İkizlere Benzer İsim Koymaktan Kaçının

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
~A$Lı<3

Mod
Mod
avatar


Yaş : 23 Kayıt tarihi : 02/12/08 Mesaj Sayısı : 612 Nerden :
Kişisel İLeti :
Aktiflik Puanı:1612
MesajKonu: İkizlere Benzer İsim Koymaktan Kaçının Cuma Ocak 02, 2009 8:34 am

Ebeveynlerin davranış biçimleri ikizlerin gelişim süreçlerinde önemli bir rol oynuyor. Çocukların giyimlerinden isim seçimlerine kadar her konuda çok dikkatli davranmak gerekiyor. Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü’nden Pedagog Güzide Soyak, ikizlerle ilgili merak edilen soruları yanıtlıyor.

İkizlere isim seçerken nelere dikkat edilmelidir?

İkizlere isim seçerken aynı hecelerden ve seslerden oluşan isimler koymaktan kaçınılmalı,

farklı baş harflerle başlayan isimler konulmalı, hepsine kendi isimleriyle hitap edilmelidir. Ebeveynler aynı harflerle başlayan isimler koymaktan kaçınmalıdırlar çünkü okulda veya sağlık kayıtlarında karışıklığa neden olabilir. Aynı zamanda ebeveynler çocukları için farklı zamanlarda sosyal güvenlik numarası talep ederlerse ilerde yaşanabilecek problemleri önlemiş olurlar.

İkizleri giydirirken nelere dikkat etmeliyiz? Genelde ikizler eş giydirilir bu doğru bir yaklaşım mıdır?

Çoğulları benzer ya da aynı giydirmenin nedenleri dünyaya onların “özel” olduğunu göstermek ya da aralarında rekabet oluşmasını önlemek duygusu olabileceği gibi sadece bu şekilde kıyafet alışverişi yapmak daha hızlı ve bu şekilde giydirmek daha kolay olduğu için de olabilir.

Ayrı giydirmenin çoğullarınızın ayrıştırılmasını kolaylaştırmak, bireyselleşmelerine katkıda bulunmak ve kıyafet paylaşımı nedeniyle her bir bebeğinizin daha fazla sayıda kıyafetten yararlanabilmesi gibi avantajları vardır.

Pek çok çoğul büyüdüğünde kardeşi ile aynı giydirildiği günleri üzülerek hatırlar. Bebekleriniz küçükken eğer aynı giydirme eğilimindeyseniz benzer ama farklı renkli ya da aynı modelde giydirmeyi seçebilir, büyüdükçe kararı onlara bırakabilirsiniz.

İkizleri olan ebeveynlerin ikiz olmayan diğer çocuklarına yaklaşımları nasıl olmalıdır?

Çoğullar her zaman dikkat çeker. Çoğullara özel ilgi gösterildiğinde ya da iltifat edildiğinde diğer çocuğunuzun kendini dışlanmış hissetmemesi için onu da sürece dahil etmelisiniz : “Bu güzel kıvırcık saçları abilerinden aldılar” .

Şarkı söylemek, kitap okumak gibi birlikte oynayabilecekleri oyunlar bulmalısınız

Çocuğunuzun kendisine özel zaman ve yer ayırabilmesini sağlamalısınız

Abi-abla olmak bazen motive edici olsa da, bu durumun çocuğunuzu mutsuz ettiğini hissederseniz bu rolü minimum vurgulamalı ve kullanmalısınız.

Çocuğunuzun doğum gününün ya da diğer özel günlerinin çoğulların gelişiyle gölgelenmesine izin vermemeli, gerekirse hazırlıkları önceden tamamlamalısınız.

Gerekirse bebekler doğmadan önce büyük çocuğunuzu okul öncesi bir programa veya kreşe yazdırabilirsiniz. Çocuklar bu dönemde istikrarlı bir bakıcıya, rutin eylemlere ve güvende olmaya ihtiyaç duyarlar.

İkiz olan çocukların kendi aralarında geliştirdikleri bir iletişim biçimi olan “İkiz dili” hakkında neler söyleyebilirsiniz?

İkizlerin dil gelişimindeki en çarpıcı olgulardan biri ‘ikiz dili’nin ortaya çıkışıdır. Avustralya’da yapılan en son araştırmalar bunun daha az gelişmiş veya özgün dil bozukluğuna yatkın bir dil türü olduğunu savunmaktadırlar. Özellikle de eğer ikiz kardeşler aynı gelişimsel seviye de iseler bu dili kullanma olasılıklarının daha fazla olduğu bilinmektedir.

Yine Avustralya’da yapılan bir araştırma ikizlerin birbirleriyle kullandıkların dilin, yetişkinler ile konuşurken kullandıkları dilden daha az gelişmiş olduğunu göstermektedir. İkizlerin daha basit bir dille birbirleri ile konuştukları, daha az kelime kullandıkları izlenmiştir. İngiltere’de yapılan bir çalışma ise ‘ikiz dilini’ kullanan ikizlerin (%50 oranında), ikiz dili kullanmayanlara(%11) göre daha fazla konuşma ve dil bozukluğu yaşadığını göstermektedir.

İkizi olan anne – babalara neler tavsiye edersiniz?

Başlangıçta her iki bebeğinize de aynı oranda bağlanamadığınız hissedebilirsiniz. Bundan korkmayın ve bu duygunun birçok çoğul gebelikte yaşanan birşey olduğunu bilmeniz gerekir. Daha az ilişki kuduğunuzu düşündüğünüz bebeğinizle daha fazla göz teması kurmak, dokunmak ve konuşmakla ilgili gayret gösterebilirsiniz. İkizlerin bakımında yardımcı olan diğer bireyler de bazen kendilerini daha yakın hissettikleri bebeklerden birini seçip onun ihtiyaçlarıyla daha fazla ilgilenir olabilirler. Bu da anne ve bebek arasındaki bağlanmayı etkileyebilir. Günlük bakımlarında ve boş saatlerinizde bebeklerinize eşit zaman ayırmaya çalışın. Bir bebeğin bütün sorumluluğunu tek kişinin yüklenmemesine gayret edin.


_________________

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
ßüŞii =)

Mod
Mod
avatar


Yaş : 23 Kayıt tarihi : 02/12/08 Mesaj Sayısı : 729 Nerden : mutlu insanlar diyarından
Kişisel İLeti :
Farklı olmak istiyorsan,farklı davran.
Aktiflik Puanı:1729
MesajKonu: Geri: İkizlere Benzer İsim Koymaktan Kaçının Ptsi Ocak 12, 2009 5:58 am

ikizlere her zaman ikiz oldukları için benzer isimler,aynı elbiseler,aynı tokalar....gibi şeyler alınıır ama bence yanlış benle aynı şeyi giyicek benle aynı ayakkabıyı alan biri o kadar da güzel olmazdı sanırım.Ama ben kız değilde erkek ikizimin olmasını isterim daha çok erkek olursam nasıl olurdum diye merak ettiğimden..Paylaştığın bilgiler için sağol Aslıcım.
_________________

Eski baş_belası_cadı'nın şimdi yeni Büşi'niz Very Happy

☺️☻Eп βϋγϋκ Ġαłαтαѕαrαγ☻☺️
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://gencforum.forumakers.com/
iso2007

Mod
Mod
avatar


Yaş : 23 Kayıt tarihi : 06/12/08 Mesaj Sayısı : 536 Nerden :
Kişisel İLeti :
Fa[bi]sRa
Aktiflik Puanı:1536
MesajKonu: Geri: İkizlere Benzer İsim Koymaktan Kaçının Paz Kas. 22, 2009 9:06 am

Büşraya katıLıyorum. Benim de ikiz tanıdıkLarım var.. İsimLeri şerife-Kerime.. Zaten tipten ayırt edemiyorum. İsimLeri de benziyor zaten (=
_________________