GencForum

HoşGeldiniz Misafir
Son Ziyaretiniz:
Toplam Mesajınız: 0


 
AnasayfaAnasayfa  TakvimTakvim  SSSSSS  AramaArama  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  İstatistikLer  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Dişimizdeki Büyük Problem : ABSE!

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
~A$Lı<3

Mod
Mod
avatar


Yaş : 23 Kayıt tarihi : 02/12/08 Mesaj Sayısı : 612 Nerden :
Kişisel İLeti :
Aktiflik Puanı:1612
MesajKonu: Dişimizdeki Büyük Problem : ABSE! Perş. Ara. 18, 2008 11:00 pm

Genellikle bakteri istilâsına bağ­lı bir tahriş sonucu dokularda oluşan bir olaydır. Abse bölgesinde, artan kan dola­şımından ötürü, doku arasında, bol mik­tarda sıvı ve akyuvarlar toplanır. Hasta bölge genellikle sağlam kısımlardan ay­rılmış olur ve zamanla, ölü akyuvarlar, bakteriler ve doku arasına sızmış olan sıvı, irin adı verilen birikintiyi oluşturur. Abse oluşumunun vücut yüzeyindeki ilk belirtisi, dokunulduğunda ağrıyan, sert, kırmızı bir bölgedir. Abse yerelleş­meye ve irin oluşmaya başlayınca, bu kırmızı alanın sınırları çok belirginleşir ve merkezi yumuşamaya başlar. Genel­likle, irin, direnci en az olan bölgeye doğru ilerler, bir çıkıntılı nokta oluştu­rur. Yüzeydeki bir abse için direnci en az olan bölgeler, deridir.
Zamanla, abse patlar ve irin dışarı akar. Abse yerleşip irin oluşur oluşmaz, o bölge yarılırsa, ağrı ve olaym ilerle­mesi önlenmiş olur. İrin oluşmadan ve abse yerelleşmeden yarmak veya iğneyle delmek gereksizdir, çünkü bu takdirde abse yayılır. İki yöntemle abse gelişimi önlenebilir: Antibiyotik kullanmak veya o bölgede kan akımını artırmak için ab­se alanını dinlendirip sıcak tutmak. Isı sağlamak amacıyla, eskiden lapa kullanı­lırdı, ancak bunun etkisi çok kısadır ve bölgeyi çok ıslak tutar. En iyisi, kü­çük bir absede dahi, doktorun fikrini al­maktır. Patlayıp akan abse, akıntının ser­best olduğu ve bölgenin kuru tutulabildiği hallerde, çok çabuk iyileşir. Akan absenin üstünü temiz, kuru gazlı bezle kapatmak ve bu gazlı bezi sık sık değiş­tirmek gerektir.
Derideki abseler, ufak bir yarık veya sıyrıktan mikropların girmesiyle ya da derideki ufak yağ bezlerinde ve kıl dip­lerinde oluşur (bkz. Deri). İç organlarda­ki abselerse, bıçak veya kurşun yarala­rında olduğu gibi, organa yabancı bir cismin girmesiyle oluşur. Kaza ile, yu­tulan diş veya yiyecek maddesi, solu­num yoluna girerse, akciğerde abse olu­şabilir. İç organlarda abse oluşumuna yol açan diğer bir olay da, yerel enfek­siyonların yayılmasıdır. Buna örnek ola­rak, patlamış bir apendiks’in pelvis or­ganlarında abse oluşumuna yol açması veya absenin ortakulaktan beyne yayıl­ması gösterilebilir. Amipli dizanteride gö­rülen karaciğer abseleri ve vereme bağlı “soğuk” abseler değişik nitelikli oldukla­rından ilgili hastalıklar bölümünde anla­tılmışlardır, bkz. İltihap Reaksiyonu.

_________________

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
ßüŞii =)

Mod
Mod
avatar


Yaş : 23 Kayıt tarihi : 02/12/08 Mesaj Sayısı : 729 Nerden : mutlu insanlar diyarından
Kişisel İLeti :
Farklı olmak istiyorsan,farklı davran.
Aktiflik Puanı:1729
MesajKonu: Geri: Dişimizdeki Büyük Problem : ABSE! Cuma Ara. 19, 2008 10:21 am

bilgiendirdiğin için sağol cnm Smile
_________________

Eski baş_belası_cadı'nın şimdi yeni Büşi'niz Very Happy

☺️☻Eп βϋγϋκ Ġαłαтαѕαrαγ☻☺️
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://gencforum.forumakers.com/
iso2007

Mod
Mod
avatar


Yaş : 23 Kayıt tarihi : 06/12/08 Mesaj Sayısı : 536 Nerden :
Kişisel İLeti :
Fa[bi]sRa
Aktiflik Puanı:1536
MesajKonu: Geri: Dişimizdeki Büyük Problem : ABSE! Perş. Ara. 25, 2008 2:58 pm

Saqol cnm bnde wardi bi dane.. Coq kotu ya...
_________________